bfsw2014W Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej odbył się 3. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych. Festiwal jest kontynuacją dawnych wystaw bielskiego środowiska plastycznego, które przez lata odbywały się w formie jesiennych i wiosennych salonów sztuki – festiwal wyróżnia znacznie szersza formuła. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny, obejmuje 13 kategorii z różnych obszarów sztuki wizualnej: malarstwo, rysunek, grafikę, plakat, fotografię, rzeźbę, obiekt, instalację, ceramikę, tkaninę, film, wideo i performans.

– „Sztuki wizualne to pojęcie, które w szerszym użyciu pojawiło się pod koniec XX wieku, zastępując dotychczasowe plastyka. Już nie tylko malarstwo, rzeźba, rysunek i grafika są domeną dzisiejszych artystów; coraz bardziej popularne są tzw. nowe media: fotografia, wideo, instalacja i performans. To nowe pojęcie obejmuje więc szerszy zakres aktywności twórczej współczesnych artystów” – podkreśla Agata Smalcerz, kurator festiwalu.

W tegorocznej edycji uczestniczyło 164 artystów z Bielska-Białej i regionu bielskiego, których prace prezentowane były w kilku galeriach i muzeach. Festiwal jest kontynuacją dawnych wystaw środowiskowych bielskich artystów, członków Związku Polskich Artystów Plastyków. Wyróżnia go szeroka formuła uczestnictwa, prezentacji i konfrontacji postaw twórczych, a także otwarcie dla artystów nieposiadających dyplomu Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsza edycja BFSW miała miejsce w 2007 roku.

– „Artyści plastycy zawsze stanowili ważną i silną grupę, wpływającą na rozwój kultury w Bielsku-Białej. Już we wrześniu 1945 roku na Zamku Sułkowskich zorganizowali Wystawę Obrazów, w której brało udział dziewięcioro artystów, wykształconych jeszcze przed wojną, tworzących zalążek Związku Polskich Artystów Plastyków. Odtąd co roku, wiosną i jesienią, prezentowali prace wykonane przez coraz liczniejszych członków bielskiego Oddziału, a potem Okręgu ZPAP. W 1960 roku, dzięki ich staraniom powstał pierwszy w województwie śląskim Pawilon Wystawowy, zbudowany wyłącznie do prezentacji sztuki współczesnej. Po niemal 70. latach nastąpił taki rozwój, że konieczne stało się przeznaczenie wszystkich miejsc ekspozycyjnych w mieście do wystawienia najnowszych prac artystów Bielska-Białej i regionu.

 

Więcej informacje na: http://www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=Archiwum&idArt=1817

Fotorelacja