Organizatorzy 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022 nie formułują tematu, który narzucałby konieczność dostosowania treści dzieła czy tytułu do danej idei. Uczestnicy mają możliwość przedstawienia jednej pracy i do autora należy decyzja, którą – spośród prac powstałych na przestrzeni czterech ostatnich lat – wybrać.
Tym razem bogactwu i różnorodności prac, pokazywanych na wystawach oraz wielu festiwalowym wydarzeniom, towarzyszyć będzie z pewnością refleksja związana z aktualnymi dramatycznymi wydarzeniami.

Agata Smalcerz, kurator festiwalu, dyrektor Galerii Bielskiej BWA:
Cztery lata minęły od ostatniego przeglądu twórczości artystek i artystów związanych z Bielskiem-Białą. Między rokiem 2018 a 2022 wydarzyło się tak wiele w historii świata, że te i tamte czasy wydaje się dzielić przepaść: wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, co znaczą słowa pandemia i wojna.
Spodziewamy się interesującego zestawu najróżniejszych postaw artystycznych, od dzieł odwołujących się wprost do aktualnej rzeczywistości, po prace, których autorzy zabierają nas do własnego świata, pozornie nieprzystającego do codzienności, ale często naznaczonego jej piętnem.
Zapraszamy także artystki i artystów do zgłaszania pomysłów na prace w przestrzeni miasta; podobnie, jak podczas poprzednich edycji festiwalu, kiedy prezentowaliśmy ciekawe realizacje. Nie możemy zapewnić każdemu pomysłowi finansowania, ale zapraszamy do konsultacji. Można także zgłaszać wystawy i wydarzenia prezentujące sztukę artystów regionu, jako towarzyszące wystawom głównym. Takimi będą np. wystawy wakacyjne w Galerii PPP Związku Polskich Artystów Plastyków – Piotra Kutryby i Leszka Zbijowskiego. Wzorem poprzedniej edycji, podczas której wystawy towarzyszące odbyły się nie tylko w mieście, ale i w górach – na Dębowcu i Szyndzielni, również w tym roku takie wystawy są przewidziane.

Festiwal uzyskał patronat Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Prezydent ufundował także trzy nagrody finansowe o łącznej wartości 10 000 zł, które przyznane będą artystom uczestniczącym w wystawach głównych, mających formę konkursu.

Już w dniu otwarcia festiwalu gotowy będzie katalog festiwalu, zawierający informacje o artystkach i artystach uczestniczących w 5. BFSW. Projekty graficzne katalogu z charakterystycznym logotypem festiwalu od pierwszej edycji w 2007 roku są autorstwa Piotra Wisły. Autorami aranżacji prac są: Inez Baturo w Galerii Fotografii B&B, Iwona Koźbiał-Grzegorzek w Starej Fabryce w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej oraz Krzysztof Morcinek w Galerii Bielskiej BWA.
Kuratorem festiwalu jest Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

5. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego
Bielsko-Biała,
24 czerwca – 28 sierpnia 2022

Wystawy:
Galeria Bielska BWA, Galeria Fotografii B&B, Stara Fabryka Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej

Organizator: Galeria Bielska BWA
Współorganizatorzy: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Fundacja Centrum Fotografii
Partnerzy: Miasto Bielsko-Biała, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała

Więcej informacje o  5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022